[ Webhosting profitux.cz ]

Zdroj: http://www.prochazka.profitux.cz/index.php?a=hw/prepinac-s-casovacem-555  •  Vydáno: 3.5.2013 19:13  •  Autor: hacesoft

Přepínač s časovačem 555

icons pic Jednoduché tlačítko plnící funkci vypínače.

Jednoduché zapojení s časovačem 555 k tomu jedno tlačítko plnící funkci vypínače. Na svorky X30 se přivede AC, nebo taky DC napětí do cca 25V. Stabilizátor napájecí napětí sníží na 12V. Časovač 555 plní onu funkci přepínače. Na svorky X32 připojte indikační LEDku. Ke svorkám X31 zapojte tlačítko. Po zapnutí napájecího napětí se nic nestane, až po stisknutí tlačítka se LEDka rozsvítí a relé sepne. Pro buzení relátka je použit MOSSFET - N v pouzdře D2-PAK, to z toho důvodu, že jsem ho doma vyhrabal. Tranzistorem Q18 můžete přímo ovládat samotný spotřebič, například žárovku, ventilátor, a mnoho jiného. Relátko sem si zvolil proto že potřebuji ovládat dvě napětí zároveň. Místo stabilizátoru můžete toto zařízení napájet z aplikace, která dává 12V. Případně místo stabilizátoru použit DC/DC měnič.

Stáhnou soubor tlacitko.rar

Přikládám zdrojáky z eaglu 6.1. Kolega navrhoval místo časovače 555 použít nějaký PIC, u toho by bylo možné ještě snížit množství použitých součástek a navíc by si tlačítko po vypnutí napájení pamatovalo, v jakém stavu se nacházelo, ale nechtělo se mně do toho. Tak možná někdy v budoucnu :).

tlacitko schema
tlacitko dps
tlacitko osazovak