[ Webhosting profitux.cz ]

Zdroj: http://www.prochazka.profitux.cz/index.php?a=hw/usb_to_lpt  •  Vydáno: 7.3.2010 10:48  •  Autor: hacesoft

Konvertor z USB na LPT port

Máte nový počítač a není tam LPT port? Spousta lidí si řekne, proč používat toto zastaralé rozhraní, ale věřte že je pro různé bastlíře a lidi co tím se věnují elektrotechnice docela nepostradatelný.... Řeknete si, že se dá dneska koupit vše na USB...to máte pravdu ale proč vyhazovat různé programátory a pro toho kdo má elektriku jako koníček je nemyslitelné kupovat drahé programátory a další udělátka na USB jen proto že výrobci přestaly tento port dávat do nových počítačů.

Zde je návod jak za relativní pakatel, tento nedostatek odstranit a narozdíl od konkurenčních zařízení si můžete s každým PINem dělat, co chcete...To znamená, že se nejedná o pouhou emulaci printer portu ale je to emulace paralelního portu...
Tento USB to LPT port zhotovíte do cca 100kč...mě to stálo jen 32 Kč, to proto že jsem vše měl doma v šuplíku a jen procesor ATMEGA8-16TQ jsem v GM musel koupit.... usmev.

Toto zařízení není můj výtvor, to jen pro upřesnění, ale pochází z: USB to LPT a na SW obsluha se nachází návod jak ho používat ve svých aplikací.... Pro mnoho uživateli moc nepoužitelné....proto v nejbližší době zveřejním úpravu knihovny wwio.dll modul.
která se věnuje právě komunikaci ve WinXP a Win7 s LPT portem... Jen pro upřesnění, jedná se o verzi HW 1.6. z originální stránky.... Původní zapojení jsem modifikoval a odstranil případné nedostatky....Za hlavní nedostatek se dalo vytknout absence resetovacího obvodu u ATMEGA8-16TQ, který způsoboval po zasunutí do USB, že se zařízení nepřehlásilo...a pokud se přehlásilo tak jako neznámé zařízení... Změnil jsem původní DPS, už v důsledku úpravy zapojení, tak i z důvodu domácí výroby....deska obsahuje několik propojek, které je potřeba osadit před osazením součástek.

Nová verze wwio.dll podporující funkci USB to LPT konvertoru s procesorem ATMEGA8-16TQ.

Postup při programování: na DPS proletujte propojku JP1, ta umožní, aby se RESET signál dostal na konektor K1. Propojte USB_to_LPT konvertor s programátorem, já jsem použil zapůjčený programátor BeeProg, pomocí konektoru K1 a rozhraní ISP... Ve schématu, který je kreslen v programu EAGLE, je tabulka jak vyrobit ISP kabel pro programátor BeeProg. Při použití jiného programovacího zařízení si vyrobte vhodný kabel... A nakonec zasunout do počítače a redukce USB kabel. Redukce je napájena počas programování z USB portu. Po zdařilém naprogramování odstraňte propojení na JP1.

Nastavení programátoru BeeProg:

beeprog_nastaveni beeprog_podminky

Schéma zapojení USB to LPT konvertoru:

chematic_usb_lpt

Obrázek v plném rozlišení.


Podklady pro EAGLE 4-15: (schéma, DPS)
Kompletní archív si můžete stáhnout zde: USB to LPT.

Hotový výrobek, je to USB to LPT konvertor a programátorem EEPROMek:

usblpt_hw