[ Webhosting profitux.cz ]
<?php echo _title;?> www.prochazka.zde.cz
www.ccsinfo.com/CEH
Server si právě čte 115 lidí, dnes je sobota, 20. Červenec 2019   
Kategorie: USB, Programy, HW

Programátor pamětí EEPROM 93LC56

Program je napsán ve Visuál Basicu 6. Hardware se připojuje přes LPT port. Programovaná paměť se napájí přímo z PC paralelního portu pomocí pinů 8 a 9. Zařízeni je doplněno stabilizačním kondíkem 470nF.

Tento programátor sériových pamětí EEPROM jsem primárně vyvinul pro práci s FTDI obvody, které dovolují aplikaci připojit k počítači přes moderní USB rozhraní.

  • Vývojový modul s obvodem FTDI FT232BM.
  • Pokud potřebujete naprogramovat konfigurační paměť přes USB rozhraní, můžete použít tento program. Který má větší uplatnění než jen konfiguraci sériové paměti připojené k FTDI obvodu.

Jednoduchý a levný programátor sériových EEPROMek 93LC56.

Pokud se stane že program má problémy s přístupem na LPT port počítače, nebo neočekávané ukonči činnost, v tom případě smahněte nejnovější verzi knihovna.dll a adresaportu.dll. z: www.prochazka.zde.cz
Po stáhnutí knihoven na počítač vyhledejte místo uložení programu a nakopírujte nejnovější verze. Není třeba restartovat počítač

Program je napsán ve Visual Basic 6. Hardware se připojuje přes LPT port. Programovaná paměť se napájí přímo z PC paralelního portu pomocí pinů 8 a 9. Zařízeni je doplněno stabilizačním kondensátorem 220uF a filtračním 470nF. Výstup DO je modulován tranzistorovým spínačem. Propojka JP1 slouží pro konfiguraci paměti. Nastavení zda paměť bude 8/16 bitová lze pomocí programu (je potřeba dopsat moduly pro 16-ti bytovou obsluhu). Zjistil jsem že používání 8/16-ti bitového modu je zbytečný luxus, který stejně nemá žádný smysl. Ale co kdyby....
   Pokud do propojky JP1 nezasunete žádný zkratovací kolík, tak paměť jede v 16-mi bitovém režimu. Když zkratovací kolík je nasunut na koliky 2 a 3, tak je použit 8-ti bytový režim paměti. A poslední možnost špičky 1 a 2 propojky JP1, umožňují ovládání šířky slova paměti v programu. Led dioda PROCESS je použita pro testování zařízeni zda je dobře nakonfigurován paralelní port.Pokud programátor nefunguje, proveďte změny nastaveni LPT portu v BIOSU počítače. A také indikuje práci s pamětí. Program je psán pro WinXP ale bez problému pojede i pod Win2000. Pro nižší systémy je třeba upravit komunikační funkci. Přikládám kompletní zdrojový kód. Program není úplně hotov. Není doděláno update z mého serveru. Jinak ostatní funkce jsou hotové.
   Programovací modul používám jen v osmibitovém režimu, čilý mám propojený zkratovacím kolíkem špičky 2 a 3. Pokud tak neučiníte a pustíte program, potom z paměti nelze číst.

schemaprogramatoru
eepromprogrammer

Základní vlastnosti:

  • Načtení a uložení obsahu paměti na pevný disk jsou data v textově podobě. Takže není problém je jakkoliv upravovat. Upravovat obsah paměti je možný i přímo v programu. Uložená data obsahují hlavičku, ve které je specifikováno, k jakému typu paměti obsah patří a jak je výpis dlouhý. Ten je možno i vytisknou na tiskárně.
  • Dva základní pracovní módy:

1 - Práce s celou pamětí naráz je zaškrtnut přepínač ALL a všechna tlačítka kterých se to týká, jsou doplněna o nápis ALL.

programmer1

2 - Při Práci s jednou konkrétní buňkou paměti není zaškrtnuto tlačítko ALL. Zde je potřeba specifikovat Adresu, kam se má požadovaná hodnota zapsat, případně odkud číst.

programmer2
  • Funkce READ / READ ALL je pro čtení obsahu.
  • Tlačítko WRITE nebo WRITE ALL slouží pro zápis jedné buňky nebo celé paměti. Poslední základní operace s pamětí EEPROM je mazaní (ERASE nebo ERASE ALL). Opět maže buď jednu buňku nebo rovnou celou paměť.
  • Poslední tlačítko WRAL vyplní celou paměť jednou hodnotou.

   Jak už jsem zmiňoval o testovací LEDce, tak tlačítko TEST LED slouží pro rožnutí a zhasnuti oné svítivé diodě. Toho se dá využít k testu zda je LPT port správně nastaven. Při programování paměť mějte raději ledku zhasnutou. Proud na paralelní portě zas není nějak závratný.

V menu se ještě nachází položka CLEAR CLK. Ta vynuluje počitadlo hodin. Program při jakékoliv komunikaci počítá hodinové pulzy. Při změně stavu upraví aktuální počet hodinových cyklů. Organizace paměti je neustále 256 x 8. Původně jsem program vytvářel, aby dokázal pracovat i s organizací 128 x 16 ale naznal jsem že je to zcela zbytečné. Nic výrazného to nepřináší. Část programu je na to připravena. Kdo má zájem muže si to dodělat...

Instalace

Program se neinstaluje, pouze rozbalíte archív na potřebné místo a je to.

Licence

Program můžete neomezeně používat pro NEKOMERČNÍ účely!

Download

Stáhnout program: 93LC56.zip

Stáhnout program a zdrojový kód pro Visual Studio 6: 93LC56_zdrojaky.zip

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, ja stale nic neviem odpovědět
avatar
Prosimvás, čo je to X1M? 9
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,PIN X1M je stinení. Obal konektoru je zapojen na zem.
, 93c86 odpovědět
avatar
Prosím je možné s tímto programátorem číst i paměti 93C86? Je možná ještě jiná variabilita v čtení pamětí?
icon odpověděl(a)
avatar
Dobry den, po zběžném zhlednutí datasheetu obou pamětí nevidím žádný důvod nefunkčnost čteni z paměti 93C86, http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/74914/MICROCHIP/93C86.html , ale pravděpodobně se nezobrazí celý obsah, je to potřeba upravit v programu a ten cely znovu přeložit. Pravděpodobně nebude fungovat zápis, protože na PINu 7 je Program Enable,

Program Enable (PE)
This pin allows the user to enable or disable the ability
to write data to the memory array. If the PE pin is
floated or tied to VCC, the device can be programmed.
If the PE pin is tied to VSS, programming will be inhibited. There is an internal pull-up on this device that
enables programming if this pin is left floating.

Všechny informace jsou zahrnuty pod GPL licenci, pokud není explicitně uveden jiný typ licence.
Používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen se souhlasem autora.
Všechna práva vyhrazena (c) 1997 - 2019 hacesoft.
ONCZ.NET

Klikněte pro Statistiky tohoto webu.

Jste návštevník číslo: 293631
Celkem zobrazeno stránek: 9338865
Přihlásit do administrace
Seo test